Výpočet penzijního připojištění

Před nějakou dobou jsem napsal článek „I vy můžete být na důchod finančně zajištěni. Jak to ale udělat?“ Rád bych na jeho téma navázal jednoduchou tabulkou pro výpočet penzijního připojištění. Ke stažení je zde.

Bavíme se totiž o pravidelném spoření, díky jemuž je možné přibližně předpovědět, kolik peněz střádáním nakonec získáte. Na internetu sice najdete mnoho kalkulaček, ale nebývají přehledné, nemají srozumitelné vysvětlivky a ta má vám ještě navíc ukáže, jaký dopad na vaše úspory bude mít inflace.

U jednoduchého výpočtu najdete i přiložený článek, v kterém vysvětluji vliv inflace a co pro vaše úspory znamená. Pojem inflace nehledejte na internetu, dostalo by se vám s největší pravděpodobností jen odborného a zbytečné složitého vysvětlení. Já vám to shrnu do jedné věty:

Inflace vyjadřuje míru zdražení zboží a služeb. Mám-li to zjednodušeně rozvést, pokud je inflace 3 %, meziročně se zvýšily ceny zboží a služeb o 3%. Důsledkem je pokles kupní síly peněz, protože si za stejnou částku pořídíte méně věcí. Ušetřené peníze a stejně tak i vaše mzda se tedy inflací znehodnocují.

Aby mě náhodou někdo nebral moc za slovo, pokud byste to chtěli i složitě (nicméně v mém podání stále jednoduše), inflace se vypočítává z takzvaného koše zahrnujícího přibližně 700 produktů a služeb běžné spotřeby. Každá z položek v koši má navíc na výpočet inflace jinou váhu. Mimo to něco může meziročně zdražit o 10 %, něco o 0,5 % atd. a statistický úřad z těchto nárůstů (případně i poklesů) cen položek v koši vypočte konečnou inflaci pro daný rok.

V roce 2020 jsme měli inflaci 3,2 % (což je nejvyšší číslo od roku 2012).

Když se vám podaří nějaký ten peníz na důchod našetřit, možná vám přijde vhod plán, jak tyto peníze v důchodu čerpat, abyste je neutratili předčasně, nebo si naopak z úspor nevybírali zbytečně nízkou částku. Tomu všemu se věnuji v článku Důchodový plán čerpání úspor, v kterém najdete opět přiložený výpočet v excelu.

Pokud byste ve výpočtové tabulce našli chybu, neváhejte mi to napsat do komentáře.