Plán čerpání úspor ve vašem důchodu

Kolik bychom měli mít našetřeno na důchod peněz, abychom s nimi ve stáří vyžili? Jednoznačná odpověď na otázku není snadno k nalezení. Nevíme, kolik bude zboží a služby za desítky let stát, nevíme, jaké budou důchody a ani nevíme, kolik let nás v důchodu čeká, co se zdraví týče o tom ani nemluvě.

Ač jsou vyhlídky nejisté, i tak si můžete celkem jednoduše udělat představu, kolik let vám v důchodu vydrží úspory a jakou částku z nich budete moci každý měsíc použít. Samotného mě to zajímalo, tak jsem připravil v Excelu nástroj, který vše spočítá. Stáhnete ho zde. Nemusíte vědět, jak co spočítat, stačí jen zadat základní údaje a vše se samo vyhodnotí. 

U každého pojmu jsou vysvětlivky, takže se v tom snadno vyznáte. Kdyby pro vás bylo něco nesrozumitelné, nebo byste objevili chybu, budu rád, když mi napíšete komentář pod tento článek. Zde přehled stáhnete a ještě před tím se pod tímto článkem můžete podívat na jeho ukázku. Pokud máte starší Microsoft Office jak 2010, je možné, že vám nebude vše správně fungovat. Novější Microsoft Office by měly podporovat veškeré použité funkce důchodového plánu.

Díky plánu si uděláte představu, o kolik peněz si měsíčně v důchodu polepšíte, kolik let vám našetřené peníze vystačí, než vám úspory dojdou a jakou bude mít vaše renta přibližně hodnotu po zohlednění inflace (zdražování zboží
a služeb), až půjdete do důchodu.

Váš život přirozeně není jen o přípravě na důchod. V jeho průběhu se setkáte
s mnoha situacemi, jejichž vhodné řešení vám pomůže odhalit právě finanční vzdělání. Na tomto webu najdete články přímo ze života Když šetříte do cizího prasátka a Před výplatou bez peněz, popisující konkrétní situace a jak je zvládnout lépe. Mnohé se dozvíte i  v e-booku Nebuďte kořistí a začněte bohatnout.

Pokud byste ve výpočtové tabulce našli chybu, neváhejte mi to napsat do komentáře.