Jak nejjednodušeji začít se sledováním vlastních příjmů a výdajů

Vylepšil jsem pro vás sledování příjmů a výdajů, na které čtenáře odkazuji ve svém e-booku: Nebuďte kořistí a začněte bohatnout. Jak v něm uvádím, je možné použít aplikaci v telefonu, osobně doporučuji Money Manager Expense & Budget, nebo si můžete vést domácí účetnictví úplně jednoduše, například pomocí Excelu.

A právě tu nejjednodušší variantu v Excelu vám nabízím volně ke stažení zde.

Na prvním listu najdete roční sledování příjmů a výdajů. Buď si ho můžete vést ve svém počítači, nebo vytisknout a vše zapisovat ručně. Zároveň si můžete přidat vlastní sloupce, pokud by vám ty přednastavené nestačily, případně je přejmenovat. Aby pro vás bylo vše úplně na pohodu, hned na prvním listu najdete jednoduché vysvětlivky.

Na druhém listu je měsíční sledování, to abyste si své útraty nemuseli pamatovat a zapsali jste je do ročního sledování vždy ke konci měsíce. Rovněž si ho můžete vytisknout.

Pro ty z vás, kteří by chtěli mít ještě větší přehled, na třetím listu najdete podrobné roční sledování. Jednotlivé kategorie lze rozkliknout a ukážou se vám podkategorie. Je to praktické například v tom, pokud chcete sledovat zvlášť výdaje za potraviny v domácnosti, zvlášť obědy v práci, restaurace a mnoho dalšího. Opět si můžete přidávat nové sloupce nebo přejmenovávat ty přednastavené.PROČ SE VÁM VYPLATÍ VĚNOVAT ČAS SLEDOVÁNÍ PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ?

Příkladů jak vám může sledován příjmů a výdajů pomoci je nepočítaně. Vybral jsem jen některé z nich (najdete je o několik řádků níže) a i přes to, že třeba zrovna neodráží právě vaší životní situaci, doufám, že z nich i tak bude zřejmé, jak moc velký přínos pro vás domácí účetnictví může mít.

Alespoň to zkuste na tři měsíce. Jednodušší variantu než jsem pro vás připravil, nikde jinde nenajdete. Zabere vám to minimum času a uvidíte, jak jsou takové informace cenné.

Já sám sleduji po vzoru svých rodičů své příjmy a výdaje od základní školy. Pravda, mám výhodu v tom, že mě to baví. Zatímco pro vás to může být stejná otrava, jako pro mě vytírání. Ale i tak se donutím tu nepříjemnou domácí práci vykonat a nakonec sám uznám, že to za ten výsledek prostě stojí. 🙂


Auto

Jeho provoz i údržba něco stojí. Jak auto stárne, údržba bývá nákladnější. Se sledováním výdajů můžete mít naprostý přehled, jak se meziročně mění cena pojištění, nákladů na pohonné hmoty, servis atd. To vše vám může odhalit, že se vám údržba auta kvůli jeho stárnutí začíná nepříjemně prodražovat a nabízí se tak ke zvážení pořízení nového.


Dovolená

Budete si chtít našetřit na dovolenou (může to být i nová TV, vytvoření finanční rezervy atd.). Každý měsíc vám na účtu zbyde přibližně 2 000 Kč. Máte už něco našetřeno, ale na dovolenou byste chtěli jet už za půl roku. Takže víte, že do té doby zvládnete našetřit přibližně dalších 12 000 Kč. Jenže potřebujete na svou vysněnou dovolenou o 5 000 Kč víc. Jak ty peníze získat? Na brigádu nemáte čas a tak nezbývá nic jiného, než omezit některé výdaje. Ale jaké?

Projdete si své domácí účetnictví a hned se vám otevře několik možností. Za restaurace průměrně utratíte každý měsíc 300 Kč. Za sportovní aktivity 500 Kč, za kino 200 Kč atd. Najednou přesně víte, jak za půl roku získat 5 000 Kč na vaší dovolenou.

Vynecháte kino (+200 Kč každý měsíc), řeknete si, že i ty restaurace nejsou tak důležité (+300 každý měsíc), sport máte rádi, ale dovolená je pro vás důležitější, tak ho alespoň omezíte (+350 Kč každý měsíc). A za půl roku budete mít k dobru 5 100 Kč.

Úspory nebývají příjemným řešením, ale je to celé jen o prioritách a hlavní je vědět, jak získat potřebné peníze a za jak dlouho se vám to podaří. To vás obohatí o široké možnosti v plánování vašeho rozpočtu.


Zvýšení mzdy

V práci vám přidají. Budete se chtít za to odměnit a každý měsíc si něco pořídíte. Může to být něco na chuť, oblečení, prostě co vás jen napadne. Půjdete do obchodu a něco vás zaujme a řeknete si: vždyť mi přidali, já si to vlastně mohu pořídit! Jenže tohle si můžete říct i několikrát v měsíci a malé nenápadné částky nakonec mohou přerůst sumu peněz, kterou vám šéf přidal. Po několika měsících pak s hrůzou zjistíte, že vám na účtu zbývá méně peněz, než byste standardně očekávali. Jak je to jen možné? Vždyť vyděláváte víc!

Se sledováním příjmů a výdajů se můžete snadno podívat, za co jste začali utrácet víc a hlavně o kolik peněz a srovnat to s tím, jak se vám zvýšila mzda v zaměstnání. A najednou budete mít jasno. Záhada rozluštěna a nastavíte si například limit, kolik peněz si dovolíte měsíčně utratit navíc, abyste si udělali radost, a zároveň jste dokázali více ušetřit.UKÁZKA A ODKAZ KE STAŽENÍ SLEDOVÁNÍ PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ

Níže najdete ukázku ročního přehledu s vysvětlivkami včetně měsíčního sledování výdajů. To vše si můžete stáhnout zde.