Je pohodlný důchod mýtus?

Důchod pro mne znamená odpočinek a klidné dožití mých zbývajících let. Je to důvod k těšení se na mnoho volného času bez nutnosti jej trávit v zaměstnání. Pokud bych šel i ve stáří do práce, tak jen proto, že to skutečně budu chtít. Ne proto, že budu muset.

Z pohledu člověka, kterému do šedesáti let zbývá ještě odpracovat dvacet šest let, je důchod s ubíhajícím časem více přáním, než realitou. V dnešní době důchod vnímám spíše jako symbol, jež pro mě představuje blahobyt ve stáří, kdy by o mě mělo být postaráno za mé celoživotní pracovní úsilí a placení daní. Naneštěstí se z pojmu „důchod“ rok od roku čím dál více stává synonymum pro období života, které v mnohých vyvolává obavy místo vnitřního klidu a těšení se na prožití příjemného stáří.


JAKÁ JE REALITA?

Ačkoliv pojem důchod stále znamená totéž, emoce, které v nás probouzí, nejsou jako dřív. Nicméně nemá smysl naříkat, že bylo už líp. Jsou věci, které nedokážeme změnit, a tak nám nezbývá nic jiného, než se jim přizpůsobit. Ovšem nemám na mysli smíření se s oddalováním věku pro odchod do důchodu, nebo rezignovat na výši důchodu a doufat těch několik desítek let, že to bude nějak na živobytí stačit. Protože s velkou pravděpodobností nebude.

Už dnešní mnozí důchodci mají velmi obtížnou finanční situaci a nebude to lepší pro ně a už vůbec ne pro nás, které důchod teprve čeká. Jak se tedy přizpůsobit nepříjemným skutečnostem? Jak dosáhnout v dnešní době na to téměř mytické pohodlné stáří s hmotným dostatkem?


KDYŽ NE STÁT, TAK KDO?

Jak se říká, nic není zadarmo a evidentně placení těch všech daní, je prostě málo. Musíme se snažit víc. Ovšem nikoliv přemýšlením nad tím, jak platit více daní, aby se nám zvýšil důchod. Ale nad tím, jak si vytvořit něco, ve stáří zajišťujícího nám dostatečný měsíční příjem. Jinými slovy, pokud se chceme mít i v důchodu dobře, pak si na to musíme našetřit.

Našetříte si na novou televizi a pak si ji můžete koupit. Našetříte si na dovolenou, abyste na ni mohli jet. Stejně tak je potřeba našetřit si na stáří, aby bylo hezké a po finanční stránce bezstarostné. A protože něco takového není o pouhých desítkách tisících, je vhodné začít na důchod šetřit od okamžiku, kdy začnete vydělávat ve svém prvním zaměstnání.

Vím, že taková informace může působit až absurdně. Celý život šetřit na něco, co vás může klidně čekat až za 40 let. Možná si i řeknete: „Nevím, co bude zítra, na tož za takovou dobu.“ A v tom je ten háček. Třeba vás napadne, že do důchodu půjdete v 65 letech, tak začnete šetřit v 55. Netvrdím, že to není řešení, ale jakou máte jistotu, že za tak krátkou dobu naspoříte dostatek peněz? A jakou máte jistotu, že v té době na tom budete tak dobře, abyste vůbec dokázali něco ušetřit?

Nemyslím si, že je nutné cokoliv hnát do extrému a vše, co vám z měsíčního rozpočtu zbyde, odkládat si na stáří. Tohle si musí nastavit a zvážit každý sám. Rozhodně za sebe doporučuji, pokud jste na tom tak, že dovedete něco ušetřit, alespoň část z toho si dávat stranou. Zejména je podle mě ohromná škoda, pokud lidé, kteří mají dostatek peněz, důchod vůbec neřeší.


MÁ TO SMYSL, KDYŽ ZA DESÍTKY LET NASPOŘENÉ PENÍZE BUDOU MÍT KVŮLI INFLACI NIŽŠÍ HODNOTU?

Obava ze ztráty hodnoty peněz je zcela na místě. Skutečně si toho za sto korun koupíme za deset let méně než dnes. Zboží i služby rok od roku zdražují, proto je nedílnou součástí přípravy na důchod i zhodnocování úspor.

Byla by škoda je nechat jen na běžném účtu. Pokud vynechám investování, máme k dispozici celou řadu bankovních produktů, jako je stavební spoření, penzijní připojištění a spořicí účty. Díky nim zdražování nebude tak citelné, protože k penězům, které ušetříme, dostaneme úrok a třeba i finanční podporu od státu (stavební spoření, penzijní spoření). Fiananční podpory na penzjiní spoření se můžeme dočkat i od některých zaměstnavatelů.

Zde najdete ke stažení důchodový plán, který vám ukáže, jak dlouho budete moci čerpat své úspory pro přilepšení na důchod a v jaké výši.


Děkuji autorovi Freepik www.freepik.com za poskytnutí podkladových obrázků pro grafiku v článku.