Před výplatou bez peněz (ze života)

Znal jsem ženu, která pomocí nočních směn a přesčasů dovedla vydělat dostatek peněz. Nejen za to má můj obdiv. Uživila sebe i děti a kdyby k penězům zvolila trochu jiný přístup, vždy by každý měsíc dokázala bez problémů něco ušetřit. Naneštěstí měla ve zvyku všechny peníze utratit. Takže ke konci měsíce jí už na účtu příliš financí nezbývalo.

Důsledkem toho všeho bylo, že si pak vzala úvěr na dovolenou, úvěr na novou pračku, když se ta stará rozbila, nebo úvěr na nová okna, aby „ušetřila“ za energie.

Není problém se takto zadlužit na řadu let a za jednu půjčku zaplatit 10 000 Kč nebo ještě mnohem více. To jsou peníze, které by měly být vaše, ale dáte je jen tak nějaké bance.

Jestli vám to zní povědomě, tak takový způsob života bez finanční rezervy a s úvěry není nikterak ojedinělý. Kdo je na tom finančně objektivně hůře, pak nemá na výběr a moc toho neušetří, protože nemá z čeho. Ale pokud mají lidé dostatečný příjem, pak je to jen otázka přístupu k penězům. Kdo vše neutratí, může nejen na dovolenou našetřit a nezadlužit se, neplatit bance na úrocích každý měsíc stovky korun, neriskovat v tom nejhorším scénáři exekuci na majetek v případě ztráty zaměstnání a tak dál.

Právě díky spoření si můžete vytvořit tolik důležitou finanční rezervu, nejen jako ochranu před zadlužením, když se třeba v domácnosti porouchá dražší spotřebič.

 

JAK ZAČÍT SPOŘIT

Jestli nemáte představu, jak začít spořit, zkuste své peníze rozdělit na tři díly hned, jak vám dorazí výplata.

  • 80 % ze mzdy ponechejte na běžném účtu na hospodaření podle výdajů na nájem/hypotéku, potraviny, energie, oblečení, dárky… Jinými slovy to jsou peníze na veškeré výdaje vyjma bodů uvedených níže.
  • 10 % vyberte v hotovosti nebo převeďte na jiný běžný účet a peníze použijte na libovolnou útratu (zájmy, restaurace, kino, průběžné odkládání peněz na dovolenou aj.).
  • 10 % pošlete na spořicí účet na vytvoření finanční rezervy.

Kolik máte kam uložit peněz je pouze orientační, je jen na vás, jak svůj měsíční rozpočet využijete. Smyslem takového hospodaření spočívá v omezení množství peněz, které máte k dispozici na běžném účtu. Díky tomu byste se měli dokázat podřídit v utrácení sumě, která vám na hlavním běžném účtu aktuálně zůstává. Je to hlavně o tom, umět si spočítat, kolik vás měsíčně živobytí skutečně stojí. Nebo lze pozvolna částku na hospodaření snižovat a sledovat, jak se vám s ní bude dařit vyjít.

Dokonce můžete zajít ještě dál. Udělat si obálky (skutečné, nebo použít ty v internetovém bankovnictví) na různé výdaje. Zvlášť si můžete stanovit výdaje na domácí jídlo, obědy v práci, oblečení, plánovanou dovolenou atd. a po každé výplatě rozdělíte do obálek stanovené částky. Zejména se vám to vyplatí u nepravidelných výdajů. Tím získáte kontrolu nad penězi, a když budete vše skutečně poctivě dodržovat, finanční situace se vám zlepší, protože neutratíte každý měsíc celou výplatu.

Mám kolem sebe lidi, co přesně takto hospodaří a funguje jim to. Když nedovedou ukočírovat utrácení, rozdělením peněz získají přesný přehled, kolik si za co mohou dovolit zaplatit a to dodržují.

 

JAK SI MŮŽETE VYLEPŠIT MĚSÍČNÍ ROZPOČET

Pokud nemáte z čeho šetřit, i to lze více či méně řešit nejen brigádou. Co třeba zkusit zpeněžit své znalosti či zájmy. Pod tím si můžete představit doučování, vlastnoruční výrobu za účelem prodeje atd. Existuje celá řada webů, kde můžete své služby nabídnout. Existují weby zaměřené na prodej ručně vyráběných věcí. Někdo plete čepice, někdo vyrábí náramky aj.

Zvýšit domácí příjem lze, otázkou jsou pak možnosti, případně znalosti, zručnost a čas. Zkuste zapřemýšlet nad tím, v čem jste dobří, co vám jde a bylo by to možné směnit za peníze.

 

CO VÁS ÚPRAVA MĚSÍČNÍHO ROZPOČTU BUDE STÁT A CO ZÍSKÁTE

Stát vás to nebude vůbec nic. Dokonce ušetříte peníze, protože už nebudete mít potřebu brát si od bank úvěry.

Každý měsíc něco ušetříte a pak zjistíte, že můžete jet někam na dovolenou, nebo že se vám něco zalíbí a vy na to budete mít, abyste si to koupili.

Dokonce si představte, že když budete mít našetřeno dost peněz, nazvěme je finanční rezervou, pak ani ztráta zaměstnání pro vás nemusí představovat problém. Už se nebudete muset obávat, že nezvládnete zaplatit hypotéku nebo nájem. Díky šetření a následnému budování finanční rezervy získáte jistoty, o jakých se vám do té doby mohlo jen zdát.

Posuďte sami, ráno se probudíte s pocitem, že nikde nemáte ani korunu navíc, že zase budete muset čekat na další výplatu, abyste ten měsíc opět nějak zvládli… Nebo se vzbudíte a absolutně něco takového neřešíte. Protože víte, že jste si našetřili, a bez obtíží se vypořádáte i s tím, když vám mzda dorazí později, nebo kvůli úrazu či nemoci budete na neschopence. No nebylo by to naprosto skvělé? Takto žít? Takto si zvýšit životní úroveň?

A už jsem zmínil, že vám ty našetřené peníze mohou vydělávat další peníze?

 

ZÁVĚR

Vaše současná životní úroveň, a především ta budoucí, závisí za prvé na tom, kolik dokážete pro měsíční rozpočet získat peněz a za druhé, jak s těmi dostupnými penězi budete hospodařit.

Kamarád mi vyprávěl, jak jeho kolegové v práci chodí na drahé obědy, a že jim díky tomu už ke konci měsíce nezbývají finance a aby měli co jíst, začnou si místo luxusního jídla kupovat k obědu suché rohlíky. Nebyl jsem u toho, ale nepřekvapilo by mě, pokud bych něčemu takovému byl sám svědkem. A přitom by stačilo částku, kterou mají pro daný měsíc na obědy v práci rozpočítat na jednotlivé dny a do ní se vejít (např. 2 000 Kč děleno 20 dny, to je 100 Kč na jeden oběd).

Není to nic těžkého, stačí začít uvažovat dlouhodoběji a alespoň trošku plánovat, a pak je možné předejít mnoha nepříjemným situacím, kvůli kterým jsme jen zaplavováni negativními emocemi.

Je to až trochu děsivé, jaký dopad může mít naše rozhodnutí pro náš život. Co vše můžeme ztratit, případně co vše si nevhodným přístupem dobrovolně odepřeme. Na druhou stranu je úžasné, co vše lze dokázat jen tím, že něco ve svém životě změníme. Třeba právě přístup k penězům a jejich utrácení.

Cestu za finanční hojností vám významně usnadní nedávno vydaný e-book Nebuďte kořistí a začněte bohatnout. Přehledněji, srozumitelněji, čtivěji a přátelštěji o financích už snad ani psát nelze.

 

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Životní úroveň závisí na tom, kolik kdo dokáže vydělat peněz a jak s těmi penězi hospodaří. Ti co mají to štěstí, že vydělají více, než na živobytí potřebují, mohou začíst šetřit a dlouhodobě si zvednout životní úroveň.

Než se naučíte vše neutratit, věřím, že vám pomůžeme „obálková“ metoda. Když vám dorazí výplata, ponechte na běžném účtu peníze nezbytné na zaplacení nájmu, potravin atd. a přebytečné peníze převeďte na jiný účet. Tím si jasně stanovíte sumu peněz pro daný měsíc. Díky tomu neutratíte úplně vše a můžete začít postupně šetřit.

Pokud váš příjem není dostatečný, zkuste popřemýšlet nad tím, čím si můžete přivydělat, někdo doučuje, někdo plete čepice, někdo peče dorty atd. Třeba máte nějakou zálibu hodnou zpeněžení.

Netvrdím, že to vše je snadné, ale odměna je myslím dostatečně motivující. Zvýšit si příjem, zlepšit hospodaření a každý měsíc nečekat na to, až vám na účet dorazí další výplata. Když nedorazí, s finanční rezervou to není žádný problém, ani neschopenka, nebo změna zaměstnání. Nehledě na možnost vyrazit na dovolenou za své bez zadlužení atd.

A pokud byste se chtěli dozvědět více, protože v jednom článku nelze vše shrnout, doporučím vám e-book Nebuďte kořistí a začněte bohatnout. S ním vás už jen tak něco nezaskočí a ukáže vám možnosti, díky nimž se můžete mít lépe.

 


 

Děkuji autorovi Freepik www.freepik.com za poskytnutí podkladových obrázků pro grafiku v článku.