Když šetříte do cizího prasátka (ze života)

Jeden můj známý mi nedávno povyprávěl, jak se nechal přesvědčit a začal posílat 1 000 Kč měsíčně do podílového fondu s ročním zhodnocením 3,5 %.

„Jaké platíš poplatky?“ ptám se ho.
„Každý rok 1 %,“ odpověděl.

Takže se reálně dostává na zhodnocení 2,5 %. Vysvětluji mu, že jsou podílové fondy investice, tzn. nikdo mu nemůže garantovat úrok 2,5 % (po odečtení poplatku). Je i možné, že ve skutečnosti bude úrok v některých letech nejen nižší, ale dokonce i záporný. Takže není nereálné, že místo výdělku o část svých peněz přijde.

„Máš stavební spoření?“ ptám se v naději, že podílovým fondem jen rozšířil možnosti zhodnocování svých úspor.

„Nemám.“

„Víš, že se stavebním spořením máš úrok přes 3 % a bez rizika, že o své peníze přijdeš? Navíc je to dokonce vyšší zhodnocení, než ti nabízí tvůj podílový fond…“

Proč se můj kamarád takto rozhodl? Proč si vybral finanční produkt s nižším zhodnocením svých úspor a s rizikem, že o část peněz přijde? Nejspíš ho přesvědčil nějaký rádoby finanční poradce, kterého nezajímá zisk klienta, ale pouze jeho vlastní zisk z provizí. Možná nějaká lákavá reklama atd. Přitom by stačilo, aby měl alespoň základní povědomí o stavebním spoření. Pak by si dovedl udělat srovnání a věděl by, že je stavebko nezanedbatelně výhodnější.

Když někdo nemá přehled a dostatečné finanční vzdělání, je snadnější takového člověka přesvědčit, že je nevýhodný produkt skvělý, a než si sám uvědomí, že to tak není, bývá už pozdě. Shodou okolností jsem nedávno vydal e‑book o finančním vzdělání Nebuďte kořistí a začněte bohatnout a s tím i o jeho dostupnosti informoval nejen své přátele.

Kdyby si kamarád e‑book pořídil, nebo se mě třeba jen zeptal, věděl by, že investice do podílového fondu pro něj není výhodná a při zvolení stavebního spoření by díky většímu zhodnocení získal více peněz.

Jako polehčující okolnost pro jeho rozhodnutí lze považovat nutnost na stavební spoření posílat měsíčně 1 700 Kč, což pro mnohé může být limitující. Ale pokud si někdo nemůže dovolit měsíčně spořit 1 700 Kč, jak si potom může dovolit riskovat, že o nějakou část svých úspor přijde tím, že začne investovat 1 000 Kč každý měsíc do méně výhodného podílového fondu?

Nestaňte se zbytečně kořistí nevýhodných produktů a lidí, kteří na vás chtějí jen vydělávat.  Nepodceňujte finanční vzdělání a rozhodujte se tak, jak je to výhodné pro vás, a strkejte peníze jen do svého prasátka.

Dokázali byste uhádnout, co je z toho, o čem jsem psal, nejnebezpečnější? Tohle je přesně TA situace, kdy si kamarád myslel, že se rozhodl správně a proto neměl potřebu zeptat se někoho zkušenějšího, nebo alespoň zapátrat na internetu po informacích, co to podílový fond je a jak funguje a zda neexistuje výhodnější způsob zhodnocování peněz.

Když si myslíte, že se rozhodujete správně, nic už neprověřujete. Mám pravdu? Také jsem to kdysi párkrát udělal a doplatil na to. Proto by se podle mě měl každý věnovat finančnímu vzdělání ať už s e‑bookem Nebuďte kořistí a začněte bohatnout, nebo alespoň vyhledávat podobně zaměřené články. Stejně tak se neváhejte zeptat lidí ve svém okolí, kteří mají více zkušeností.

 


 

Děkuji autorovi Freepik www.freepik.com za poskytnutí podkladových obrázků pro grafiku v článku.